رمز خود را فراموش کرده اید ؟

تابلو برق

تابلو برق

تابلو برق در حقیقت به فضایی گفته میشود که قطعات و تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی و مکانیکی و کابل ها و انواع رابط ها و کنترل ها در آن قرار می گیرند و بر روی آن در بعضی موارد به صورت دائم و در بیشتر موارد به صورت موقت نصب می شوند که در صورت نیاز تعویض و یا تعمیر آنها به سهولت امکان پذیر باشد.. شایان ذکر است این تصور که تمامی تابلو برق ها به صورت یک جعبه بسته می باشند اشتباه است و تابلوهای برق به صورت های گوناگون با در نظر گرفتن فاکتورهای بسیار زیادی که زمان ساخت تابلو برق باید در نظر گرفته شود ساخته می شوند. تابلو برق با هر شکل و نحوه ساختی هم که داشته باشد فضایی است که در آن قطعات قرار گرفته و به کل این مجموعه که شامل جعبه و قطعات داخل آن میباشد تابلو برق گفته میشود. از آنجا که معمولا تابلوهای برق در دید اشخاص قرار دارد از این رو به نحوه ساخت و زیبایی آن نیز توجه خاصی میشود تا علاوه بر کارایی از زیبایی نیز برخوردار باشد.
انواع تابلوها تابلوهای برق از نظر ولتاژ به دو دسته LV و MV تقسیم می‌شوند. تابلوهای LV در سطح زیر ۱۰۰۰ ولت و تابلوهای MV از ۱۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ ولت ساخته می‌شوند. انواع تابلو برق از لحاظ نوع محفظه و طراحی
1- تابلو برق های Metal Enclosed: این نوع تابلو برق ها دارای محفظه تمام بسته ای است که همه قطعات و تجهیزات در داخل آن قرار می گیرند .که خود به دو نوع تقسیم می شود.
تابلو برق های Metal Clad: داخل این نوع تابلو ها بخش بندی شده است مزیت این نوع تابلو این است که اگر قطعات یکی از بخش ها آسیب ببیند آسیب به دیگر بخش ها منتقل نمی شود .به فرض اگر یکی از قطعات به دلایل مختلف منفجر شود قطعات دیگر سالم می مانند.بخش بندی این نوع تابلو برق به این صورت است 1-بخش باسبار 2-بخش سر کابل 3-بخش تجهیزات کنترل و اندازه گیری (LV) 4- محفظه کلید تابلو برق های Compartment Type: این نوع تابلو برق ها تابلو های معمولی هستند که که در آن ها بخش بندی وجود ندارد و تمام قطعات در یک محفظه بسته قرار می گیرد.
بازگشت به بالا